Prvi rezultati fuzijskih biopsij prostate z MRI-TRUS v UKC Ljubljana
Izr. prof. dr. Tomaž Smrkolj, dr. med., asist. Milena Taskovska, dr. med., asist. Iztok Ditz, dr. med., Klemen Černelč, dr. med., in doc. dr. Simon Hawlina, dr. med., s KO za urologijo UKC Ljubljana so objavili rezultate prvega leta izvajanja fuzijskih biopsij prostate z združevanjem multiparametrične magnetne resonance (MRI) in transrektalnega ultrazvoka (TRUS). Kakšna je natančnost te diagnostične metode v primerjavi z obstoječimi?
Na kongresu ESMO 2024 so po mnenju asist. dr. Marine Mencinger, dr. med., spec. interne medicine z Onkološkega inštituta Ljubljana izstopale štiri raziskave s področja urotelnega raka, raka prostate in raka ledvic. Nanizala je njihove rezultate in nova spoznanja opremila s komentarjem.
Vpliv različnih tehnik zdravljenja RCC na ledvično funkcijo
Najnovejši podatki obsežne metaanalize, predstavljene na kongresu ASTRO 2024, razkrivajo učinke različnih metod zdravljenja lokaliziranega raka ledvičnih celic (RCC) na ledvično funkcijo bolnikov. Primerjali so vrednosti ledvične funkcije po zaključeni radikalni ali delni nefrektomiji, stereotaktičnem obsevanju in po izvedbi nekaterih drugih ablativnih tehnik. Kaj so ugotovili?
Razsejani rak prostate: tri odmevne klinične raziskave
Kaj je še odmevalo na letošnjem kongresu ESMO? Dimitar Stefanovski, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana je med izstopajoče klinične raziskave letošnje jeseni umestil ARANOTE, PEACE-3 in SPLASH, saj napovedujejo izboljšane možnosti zdravljenja razsejanega raka prostate. Preberite strnjene povzetke najpomembnejših rezultatov.
75 odstotkov bolnikov želi soodločati o svojem zdravljenju
V kolikšni meri zdravstvene ustanove omogočajo dostop do informacij za bolnike? Kakšno je neravnovesje v znanju in razumevanju med zdravniki in bolniki? Kako napreduje razvoj različnih orodij, ki skušajo odpraviti rastoč problem pomanjkanja časa za pogovor? Odgovore išče dr. Miha Pukl, dr. med., spec. urologije z Onkološkega inštituta Ljubljana.
Kakšna je prognoza bolnikov, ki se uspešno zdravijo dlje časa?
V dodatni analizi raziskave JAVELIN Bladder 100 so preučevali preživetje in varnost bolnikov z urotelnim rakom, ki so prejemali vzdrževalno zdravljenje z avelumabom vsaj eno ali dve leti. Rezultate je komentiral prof. dr. Petros Grivas, dr. med., spec. internistične onkologije iz ameriškega centra za zdravljenje raka Fred Hutchinson v Seattlu.
Novejši tumorski markerji: preboj v diagnostiki tumorjev testisov
Tradicionalni serumski tumorski označevalci pri vseh bolnikih s tumorji testisov niso povišani, kar lahko oteži zgodnjo diagnostiko in spremljanje odziva na zdravljenje. Mikro-RNA v uroonkologijo vstopa kot biomarker, ki lahko dosedanje ovire sofisticirano preskoči. O možnostih njegove uporabe piše Urška Kmetec Parte, dr. med., spec. urologije, FEBU, s KO za urologijo UKC Ljubljana.
Posodobljene smernice ESMO: zdravljenje raka ledvic
Kako zdravimo bolnike z napredovalim rakom ledvic v skladu s priporočili, izdanimi maja letos? Izpostavljamo tri terapevtske algoritme, ki jih je v imenu združenja ESMO izdal prof. dr. Thomas Powles, dr. med., s kolegi. Strnjen povzetek najnovejših usmeritev za klinike je pripravila Valentina Jerič Horvat, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana.
PEACE-3 in PSMAfore sta klinični raziskavi faze III, ki sta izstopali v segmentu zdravljenja razsejanega proti kastraciji odpornega raka prostate. Kaj prinašajo njuni zadnji podatki? Kako bodo vplivali na klinično prakso? Zbrali smo kratke povzetke.
Potencial vitamina A, retinoidov in karotenoidov pri raku sečnega mehurja
Kako trdni so dokazi, da bi naštete snovi lahko sodelovale v preprečevanju ali zdravljenju raka sečnega mehurja? Zakaj pogosto ne dosežemo primerljivih rezultatov iz predkliničnih študij in vitro ter in vivo? Kaj pa sistemski toksični učinek retinoidov? Odgovarjata prof. dr. Daša Zupančič, univ. dipl. biol., in znan. sod. dr. Larisa Tratnjek, univ. dipl. biol., obe z Inštituta za biologijo celice Medicinske fakultete v Ljubljani.
Rak penisa: manj invazivni pristopi in ohranitev organa
Uroš Bele, dr. med., spec. urologije, FEBU, iz Urološke klinike UKC Gradec v Avstriji izpostavlja, da kirurško zdravljenje raka penisa in diagnostika statusa bezgavk danes ne pomenita več mutilantnega posega. Kakšne so sodobne metode diagnostike in zdravljenja?
Kako eno največjih terapevtskih prelomnic zadnjih let doživljajo bolniki, ko ocenjujejo kakovost svojega življenja po uvedbi te terapije? Kako obetavna je potencialna nova možnost zdravljenja posameznikov s HER2-pozitivnim urotelijskim rakom? Zbrali smo vidnejše kongresne novosti.
Na Evropskem urološkem kongresu so potrdili, da se PSMA PET/CT vse bolj uveljavlja kot natančna preiskava za detekcijo zasevkov in prilagoditev zdravljenja raka prostate glede na izid preiskave. Piše Urška Kmetec Parte, dr. med., FEBU, spec. urologije s KO za urologijo UKC Ljubljana.
Junijska objava v publikaciji JAMA prinaša obširen pregled raziskav faze III pri bolnikih z razsejanim hormonsko odvisnim rakom prostate (rHORP). Eminentni avtorji so primerjali definicije velikega bremena bolezni in visoko rizičnega raka prostate, ki so bile uporabljene v raziskavah. Kakšni so zaključki?
Študija VISION je prispevala prvi dokaz, da radioligandno zdravljenje podaljša celokupno preživetje bolnikov z mKORP. Kje smo danes in katere dokaze še čakamo? Odgovarja prof. dr. Irene Virgolini, dr. med., spec. nuklearne medicine, predstojnica Oddelka za nuklearno medicino Univerzitetne bolnišnice Innsbruck in predsednica Svetovnega združenja za radionuklidno zdravljenje.
EAU 2024: nove usmeritve za razbremenitev sistema in bolnikov
Velika nemška raziskava napoveduje spremembo priporočil EAU za presejanje moških z nizkim tveganjem za razvoj raka prostate. Novo možnost spremljanja bolnikov z rakom sečnega mehurja pa napovedujejo na Danskem, kjer so pokazali, da se cistoskopiji varno in uspešno ob bok postavlja analiza urinskih biomarkerjev. Zbrali smo še nekaj novosti z letošnjega kongresa EAU.
Posodobljene smernice ESMO: prvolinijsko zdravljenje mUC
Predstavljamo posodobljene smernice ESMO za zdravljenje predhodno nezdravljenih bolnikov z napredovalim ali metastatskim urotelijskim karcinomom (mUC) in za zdravljenje tistih bolnikov z mUC, pri katerih kombinacija enfortumab vedotina in pembrolizumaba ni na voljo ali je kontraindicirana.
Umetna inteligenca (UI) hitro spreminja medicinsko prakso, še posebej na področju obravnave urogenitalnih rakov. Vse več raziskav kaže na pomembno vlogo UI v izboljšanju diagnostike, prilagoditvi ali podpori zdravljenja in podpori odločanju v klinični praksi. Pregled orodij, ki so že na voljo ali v razvoju, je zbral dr. Miha Pukl, dr. med., spec. urologije z OI Ljubljana.
Samo za strokovno javnost
Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.