Neenakosti v dostopu do zdravil za zdravljenje NDRP

Ugledni onkologi iz petih sosednjih držav, Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Črne gore in Srbije, so zbrali podatke o odobritvah in financiranju novih možnosti zdravljenja nedrobnoceličnega raka pljuč (NDRP). Kako velike so razlike?

Preberi članek
Kaj je odmevalo na letošnjem kongresu ELCC?

Asist. dr. Urška Janžič, dr. med., spec. internistične onkologije z Univerzitetne klinike Golnik predstavlja najbolj odmevne raziskave s kongresa ELCC. Izpostavi odmevne podatke zdravljenja z amivantamabom ter z nekaterimi drugimi tarčnimi terapijami. Na področju zdravljenja z zaviralci imunskih nadzornih točk je izstopala deeskalacija zdravljenja, predstavi pa tudi dve zanimivi raziskavi s pembrolizumabom.

Novosti v diagnostiki pljučnega raka

Poleg uveljavljene standardne diagnostične poti za odkrivanje pacientov z rakom pljuč sta bila kot pomembna pristopa na kongresu ELCC predstavljena program presejanja (nizkodozni CT – LDCT) in sledenje naključno ugotovljenih nodulov, ki so bili odkriti ob diagnostiki drugih bolezni. Piše doc. dr. Mateja Marc Malovrh, dr. med., spec. pnevmologije z Univerzitetne klinike Golnk.

So razlike v koristi zdravljenja z zaviralci PD-(L)1 glede na spol bolnika?

Na ELCC so predstavili tudi metaanalizo, ki zajema 13 kliničnih študij faze III, v katero so vključili več kot 8.000 bolnikov z NDRP. V analizi so primerjali učinkovitosti zaviralcev PD-(L)1, nivolumaba, pembrolizumaba, atezolizumaba, durvalumaba, cemiplimaba, avelumaba in tislelizumaba, s kemoterapijo pri moških in ženskah. Kako spol bolnika vpliva na izide zdravljenja?

Neenakosti v dostopu do zdravil za zdravljenje NDRP

Ugledni onkologi iz petih sosednjih držav, Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Črne gore in Srbije, so zbrali podatke o odobritvah in financiranju novih možnosti zdravljenja nedrobnoceličnega raka pljuč (NDRP). Kako velike so razlike?

Mesto ZINT v zdravljenju NDRP

Zaviralci imunskih nadzornih točk (ZINT) so v zadnjem desetletju postali pomemben del sistemskega zdravljenja NDRP. Več kliničnih študij je potrdilo njihovo učinkovitost, pomembna dognanja na tem področju so predstavili na kongresu ESMO Immuno-Oncology.

Novi uvidi o perioperativnem zdravljenju

Prof. dr. sc. Marko Jakopović, dr. med., spec. pulmologije, s Klinike za pljučne bolezni Jordanovac, KBC Zagreb, komentira nove podatke o perioperativnem zdravljenju zgodnjega pljučnega raka. Ali že imamo vse odgovore, za koga je ta pristop učinkovit?

Indikacije za uporabo kanabinoidov v paliativi so zelo omejene

Zelo malo je znanstveno potrjenih indikacij za uporabo kanabinoidov v paliativni oskrbi onkoloških bolnikov in jih nikoli ne uporabljamo kot zdravilo prvega izbora, temveč kvečjemu le kot drugo ali tretjo linijo in običajno kot dodatno (ad on) terapijo, razlaga asist. dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., spec. internistične onkologije in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo z Onkološkega inštituta Ljubljana.

ESMO 2024: Novosti v zdravljenju nerazsejanega NDRP

V preglednici smo pripravili vidnejše raziskave s kongresa ESMO, ki prinašajo nove podatke o zdravljenju operabilnega in neoperabilnega nerazsejanega nedrobnoceličnega raka pljuč (NDRP). Preglednico je recenzirala Katja Mohorčič, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.

Kako smo spremenili diagnostični proces pljučnega raka

Kateri ključne izzive na poti bolnika do diagnoze pljučnega raka prepoznavajo na Kliniki Golnik, kjer obravnavajo največ pacientov? Kaj je pokazala njihova analiza in kako so diagnostični proces »znotraj sistema« spremenili glede na njihove ugotovitve? Odgovarja doc. dr. Mateja Marc Malovrh, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.

Novosti v zdravljenju NDRP z ESMO 2024

Letni kongres ESMO je znova prikazal odmevne dosežke tudi v zdravljenju pljučnega raka. Med drugim so na kongresu predstavili nove in posodobljene rezultate kliničnih raziskav za zaviralce PD-1 v zdravljenju nedrobnoceličnega raka pljuč (NDRP).

ASCO 2024: kateri bolniki dobivajo nove možnosti zdravljenja?

Na letošnjem kongresu ASCO je bilo v zdravljenju pljučnega raka v primerjavi z lanskim letom največ novosti v zdravljenju razsejane in lokalno omejene bolezni, je komentirala Katja Mohorčič, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik. Kateri so največji preboji v zdravljenju nedrobnoceličnega in drobnoceličnega raka pljuč ter mezotelioma plevre?

WCLC 2024: Pomembni odgovori za več boljših odločitev v zdravljenju NDRP

Prinaša večje koristi neoadjuvantno ali perioperativno zdravljenje resektabilnega NDRP? To je bil le eno od vprašanj, na katerega so iskali odgovor na nedavnem kongresu WCLC. Predstavljeni so bili tudi novi podatki o koristih bispecifičnega protitelesa PD-1/VEGF, ivonescimaba, perioperativnega durvalumaba v kombinacijah in perioperativnega pembrolizumaba.

Klinične smernice SZO za prenehanje kajenja

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je v začetku julija izdala prve klinične smernice za prenehanje kajenja tobačnih izdelkov pri odraslih osebah. Katere intervencije pomembno povečajo uspeh v odvajanju od kajenja?

Slovenski prispevek v zdravljenju pljučnega raka na ASCO

Med slovenskimi raziskavami je bila na letošnjem ASCO predstavljena tudi retrospektivna observacijska raziskava Klinike Golnik o treh strategijah doziranja pembrolizumaba v zdravljenju NDRP. Raziskavo je komentirala njena prva avtorica, Urška Janžič, dr. med., spec. internistične onkologije s Klinike Golnik.

ASCO 2024: še tri na kratko

Povzemamo še tri odmevne raziskave, ki so jih predstavili na letošnjem ASCO. Katera podskupina bolnikov z adenokarcinomom ima mutacijo HER2, kateri režim zdravljenja visokorizičnega EGFR-mutiranega NDRP prinaša večje koristi? Kakšne koristi ima lahko prilagojena paliativna oskrba pri napredovalem pljučnem raku?

Samo za strokovno javnost

Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.

}