Članki

Novosti o obravnavi in zdravljenju urogenitalnih rakov.

Vpliv presejanja s PSA in slikanja z MR na odkrivanje raka prostate

V članku, objavljenem v septembrski številki revije The New England Journal of Medicine, so predstavili primerjalno analizo, s katero so ugotavljali, ali presejanje s slikanjem z magnetno resonanco (MRI) izboljša zgodnje odkrivanje raka prostate in ali prispeva k zmanjšanju klinično nepomembnih diagnoz. Kaj kažejo rezultati?

Zahtevna odločitev o intenzifikaciji zdravljenja

Za lažje odločanje o uvedbi dvojne oziroma trojne terapije so na nedavni konferenci o napredovalem raku prostate (APCCC) odgovarjali na vprašanja, na katera smernice še ne ponujajo vseh odgovorov. Vabljeni, da odločitve 102 mednarodno priznanih strokovnjakov primerjate s svojimi izkušnjami in prakso.

Prvi rezultati fuzijskih biopsij prostate z MRI-TRUS v UKC Ljubljana

Izr. prof. dr. Tomaž Smrkolj, dr. med., asist. Milena Taskovska, dr. med., asist. Iztok Ditz, dr. med., Klemen Černelč, dr. med., in doc. dr. Simon Hawlina, dr. med., s KO za urologijo UKC Ljubljana so objavili rezultate prvega leta izvajanja fuzijskih biopsij prostate z združevanjem multiparametrične magnetne resonance (MRI) in transrektalnega ultrazvoka (TRUS). Kakšna je natančnost te diagnostične metode v primerjavi z obstoječimi?

SBRT ali brahiradioterapija prostate?

Stereotaktično obsevanje (SBRT) prostate postaja standardni način zdravljenja lokaliziranega raka prostate, vendar se ob odličnih rezultatih zdravljenja z zmerno hipofrakcioniranimi režimi in brahiradioterapijo (BRT) postavlja vprašanje optimalne umestitve SBRT, še zlasti v centrih, ki tradicionalno izvajajo BRT. Na 2. šoli SBRT je novosti predstavil asist. Miha Oražem, dr. med., specialist onkologije z radioterapijo z OI Ljubljana.

Zakaj sta ti dve raziskavi pomembni za razvoj uroonkologije?

Tudi letos je kongres ESMO postregel z odmevnimi raziskavami na področju zdravljenja urogenitalnih rakov. V ospredje postavljamo dve. Povzetka je pripravila Daša Bosilj, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Rak prostate na kongresu ESMO 2024

PEACE-3 in PSMAfore sta klinični raziskavi faze III, ki sta izstopali v segmentu zdravljenja razsejanega proti kastraciji odpornega raka prostate. Kaj prinašajo njuni zadnji podatki? Kako bodo vplivali na klinično prakso? Zbrali smo kratke povzetke.

Potencial vitamina A, retinoidov in karotenoidov pri raku sečnega mehurja

Kako trdni so dokazi, da bi naštete snovi lahko sodelovale v preprečevanju ali zdravljenju raka sečnega mehurja? Zakaj pogosto ne dosežemo primerljivih rezultatov iz predkliničnih študij in vitro ter in vivo? Kaj pa sistemski toksični učinek retinoidov? Odgovarjata prof. dr. Daša Zupančič, univ. dipl. biol., in znan. sod. dr. Larisa Tratnjek, univ. dipl. biol., obe z Inštituta za biologijo celice Medicinske fakultete v Ljubljani.

75 odstotkov bolnikov želi soodločati o svojem zdravljenju

V kolikšni meri zdravstvene ustanove omogočajo dostop do informacij za bolnike? Kakšno je neravnovesje v znanju in razumevanju med zdravniki in bolniki? Kako napreduje razvoj različnih orodij, ki skušajo odpraviti rastoč problem pomanjkanja časa za pogovor? Odgovore išče dr. Miha Pukl, dr. med., spec. urologije z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Novejši tumorski markerji: preboj v diagnostiki tumorjev testisov

Tradicionalni serumski tumorski označevalci pri vseh bolnikih s tumorji testisov niso povišani, kar lahko oteži zgodnjo diagnostiko in spremljanje odziva na zdravljenje. Mikro-RNA v uroonkologijo vstopa kot biomarker, ki lahko dosedanje ovire sofisticirano preskoči. O možnostih njegove uporabe piše Urška Kmetec Parte, dr. med., spec. urologije, FEBU, s KO za urologijo UKC Ljubljana.

Perzistenca PSA po radikalni prostatektomiji

Na Evropskem urološkem kongresu so potrdili, da se PSMA PET/CT vse bolj uveljavlja kot natančna preiskava za detekcijo zasevkov in prilagoditev zdravljenja raka prostate glede na izid preiskave. Piše Urška Kmetec Parte, dr. med., FEBU, spec. urologije s KO za urologijo UKC Ljubljana.

Urotelijski rak na ASCO 2024

Kako eno največjih terapevtskih prelomnic zadnjih let doživljajo bolniki, ko ocenjujejo kakovost svojega življenja po uvedbi te terapije? Kako obetavna je potencialna nova možnost zdravljenja posameznikov s HER2-pozitivnim urotelijskim rakom? Zbrali smo vidnejše kongresne novosti.

Vpliv presejalnega testa PSA na umrljivost zaradi raka prostate

V randomizirani klinični raziskavi Cluster Randomized Trial of PSA Testing for Prostate Cancer (CAP) pri moških v starostni skupini od 50 do 69 let niso ugotovili učinka presejalnega testa za prostato specifičnega antigena (PSA) na umrljivost zaradi raka prostate v desetih letih spremljanja. V članku, objavljenem v aprilski številki revije JAMA, so predstavili rezultate razširjenega, 15-letnega spremljanja.

EAU 2024: nove usmeritve za razbremenitev sistema in bolnikov

Velika nemška raziskava napoveduje spremembo priporočil EAU za presejanje moških z nizkim tveganjem za razvoj raka prostate. Novo možnost spremljanja bolnikov z rakom sečnega mehurja pa napovedujejo na Danskem, kjer so pokazali, da se cistoskopiji varno in uspešno ob bok postavlja analiza urinskih biomarkerjev. Zbrali smo še nekaj novosti z letošnjega kongresa EAU.

Umetna inteligenca v urologiji

Umetna inteligenca (UI) hitro spreminja medicinsko prakso, še posebej na področju obravnave urogenitalnih rakov. Vse več raziskav kaže na pomembno vlogo UI v izboljšanju diagnostike, prilagoditvi ali podpori zdravljenja in podpori odločanju v klinični praksi. Pregled orodij, ki so že na voljo ali v razvoju, je zbral dr. Miha Pukl, dr. med., spec. urologije z OI Ljubljana.

ASCO GU 2024: komentar najpomembnejših rezultatov

Srečanje ASCO GU je v manjši meri postreglo z izsledki raziskav, ki bi hipoma spreminjale klinično prakso na področju raka prostate. Kljub temu je v marsičem ponudilo bolj poglobljeno razumevanje zdravljenja. Obširno analizo kongresne vsebine s preglednico najpomembnejših rezultatov je pripravil dr. Luka Čavka, dr. med., z Oddelka za onkologijo UKC Maribor.

EMBARK na ASCO GU 2024: MFS po prekinitvi zdravljenja

Znano je, da zdravljenje z  enzalutamidom v kombinaciji z odtegnitvijo androgenov (ADT) ali enzalutamidom v monoterapiji statistično in klinično pomembno izboljša preživetje brez metastaz (MFS) v primerjavi s placebom in ADT pri bolnikih z velikim tveganjem za biokemično ponovitev raka prostate. V povzetku, predstavljenem na kongresu ASCO GU 2024, so predstavili rezultate MFS po prekinitvi zdravljenja pri 37. tednu.

Dve veliki imeni o najpomembnejših temah z ASCO GU

Poročali so o dolgoročnih rezultatih zdravljenja raka ledvičnih celic v prvem redu s kombinacijo ZIKT in tudi o intenzifikaciji zdravljenja raka prostate s kombinacijo zaviralcev ARPI in PARP. Dva mednarodno priznana strokovnjaka, prof. dr. Neeraj Agarwal, dr. med., in dr. Jeanny Aragon-Ching, dr. med., sta predstavila podrobnosti teh in številnih drugih novosti.

Natančnost mpMRI za presejanje raka prostate pri moških po 45. letu

Z vprašanjem natančnosti multiparametrične magnetne resonance (mpMRI) pri mlajših moških z vrednostmi PSA nad 3 ng/mL se je ukvarjala nemška raziskava PROBASE, ki se je znašla med najbolj branimi aktualnimi objavami publikacije European Urology. Rezultati so ponudili nekaj usmeritev, kdaj in kako preiskavo umestiti v presejanje za raka prostate.

Smernice za obravnavo RCC: kako praksa sledi priporočilom?

Kako uspehe nefrektomij, ki veljajo za temelj zdravljenja lokaliziranega raka ledvičnih celic (RCC), dopolnjuje sistemska terapija? Kako vse boljše razumevanje kontrolnih točk imunskega sistema spreminja klinično prakso? Kaj pa sledenje bolnikov po končanem zdravljenju? Osvežite znanje s kratkim kvizom.

Samo za strokovno javnost

Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.

}