Rak prostate na kongresu ESMO 2024

PEACE-3 in PSMAfore sta klinični raziskavi faze III, ki sta izstopali v segmentu zdravljenja razsejanega proti kastraciji odpornega raka prostate. Kaj prinašajo njuni zadnji podatki? Kako bodo vplivali na klinično prakso? Zbrali smo kratke povzetke.

Preberi članek
Kaj lahko v naslednjih letih pričakujemo pri presejanju za RP?

Je enotna evropska strategija organiziranega presejanja za raka prostate (RP) mogoča? Na kongresu EMUC23 je priznani prof. Hendrik Van Poppel, dr. med., spec. urologije iz Belgije poudaril, da smo ji vse bližje. Predstavil je projekt PRAISE-U, ki oblikuje evropski algoritem za zgodnje odkrivanje RP. Kako bodo ideje izvedljive pri nas?

Kako na izid zdravljenja z ZINT vpliva spol bolnika?

V publikaciji Journal of Cancer Research and Clinical Oncology so objavili sistematični pregled in metaanalizo razlik v preživetju bolnikov z napredovalim ali metastatskim rakom urotelija glede na spol. Se tehtnica boljših izidov ob zdravljenju z zaviralci imunskih nadzornih točk (ZINT) preveša k moškim ali ženskam?

Specializirano paliativno oskrbo potrebuje le petina bolnikov

Medicina zmore veliko, ali si tega želi tudi bolnik? Asist. mag. Mateja Lopuh, dr. med., vodja Centra za interdisciplinarno zdravljenje bolečine in paliativno oskrbo SB Jesenice, je spregovorila o tem, kako se paliativni način razmišljanja, drugačen način razmišljanja, vpeljuje v slovenski medicinski prostor.

Napovedujejo se izboljšani izhodi zdravljenja cRCC

Spodbudni rezultati raziskave LITESPARK-005 so del širše iniciative, s katero stroka raziskuje učinkovitost in varnost zaviralcev HIF-2α pri bolnikih s svetloceličnim rakom ledvic (cRCC). Kljub učinkoviti trenutni terapiji pri večini bolnikov bolezen sčasoma napreduje. Kako bomo glede na nove dokaze v prihodnje zmanjševali tveganje napredovanja?

Kako bomo zdravili mUC po kongresu ESMO 2023

Dve klinični raziskavi, ki sta na kongresu ESMO prispevali prebojne nove dokaze v zdravljenju metastatskega urotelnega karcinoma (mUC), je predstavila asist. dr. Marina Mencinger, dr. med., spec. interne medicine z Onkološkega inštituta Ljubljana. V komentarju je poudarila pomen obvladovanja toksičnosti in premišljenega izbora bolnikov.

Rak prostate: izpostavljeno na ESMO 2023

Preberite najpomembnejše in strnjene rezultate kliničnih raziskav PSMAfore, ENZA-p, KEYNOTE-641 in EMBARK. Zanimanja so deležni tudi dokazi učinkovitosti adjuvantne radioterapije v primerjavi s spremljanjem in reševalno radioterapijo ob biokemični ponovitvi bolezni. Kateri pristop po radikalni prostatektomiji zagotavlja boljše izide?

Odkrivanje klinično pomembnih različic genov v citoloških vzorcih zasevkov

Na kongresu ESMO je z objavo sodelovala tudi raziskovalna skupina Onkološkega inštituta Ljubljana pod vodstvom asist. dr. Marine Mencinger, dr. med., spec. interne medicine. Predstavili so rezultate genotipizacije somatskih mutacij iz aspiracijskih vzorcev zasevkov raka prostate.

Zakaj sta ti dve raziskavi pomembni za razvoj uroonkologije?

Tudi letos je kongres ESMO postregel z odmevnimi raziskavami na področju zdravljenja urogenitalnih rakov. V ospredje postavljamo dve. Povzetka je pripravila Daša Bosilj, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Neoadjuvantna imunoterapija pri zdravljenju raka sečnega mehurja

Na letošnjem kongresu ESMO je odmevala raziskava NIAGARA. Potencialni novi standard zdravljenja bolnikov z mišično invazivnim rakom mehurja, ki so primerni za zdravljenje s platino, je predstavila hrvaška specialistka onkologije z radioterapijo izr. prof. dr. Tihana Boraska Jelavić, dr. med., z Oddelka za onkologijo Splošne bolnišnice Dubrovnik.

Rak prostate na kongresu ESMO 2024

PEACE-3 in PSMAfore sta klinični raziskavi faze III, ki sta izstopali v segmentu zdravljenja razsejanega proti kastraciji odpornega raka prostate. Kaj prinašajo njuni zadnji podatki? Kako bodo vplivali na klinično prakso? Zbrali smo kratke povzetke.

Potencial vitamina A, retinoidov in karotenoidov pri raku sečnega mehurja

Kako trdni so dokazi, da bi naštete snovi lahko sodelovale v preprečevanju ali zdravljenju raka sečnega mehurja? Zakaj pogosto ne dosežemo primerljivih rezultatov iz predkliničnih študij in vitro ter in vivo? Kaj pa sistemski toksični učinek retinoidov? Odgovarjata prof. dr. Daša Zupančič, univ. dipl. biol., in znan. sod. dr. Larisa Tratnjek, univ. dipl. biol., obe z Inštituta za biologijo celice Medicinske fakultete v Ljubljani.

75 odstotkov bolnikov želi soodločati o svojem zdravljenju

V kolikšni meri zdravstvene ustanove omogočajo dostop do informacij za bolnike? Kakšno je neravnovesje v znanju in razumevanju med zdravniki in bolniki? Kako napreduje razvoj različnih orodij, ki skušajo odpraviti rastoč problem pomanjkanja časa za pogovor? Informiranje bolnikov je ključna komponenta v zdravstvenem varstvu, osredotočenem na bolnika, piše dr. Miha Pukl, dr. med., spec. urologije z OI Ljubljana.

Novejši tumorski markerji: preboj v diagnostiki tumorjev testisov

Tradicionalni serumski tumorski označevalci pri vseh bolnikih s tumorji testisov niso povišani, kar lahko oteži zgodnjo diagnostiko in spremljanje odziva na zdravljenje. Mikro-RNA v uroonkologijo vstopa kot biomarker, ki lahko dosedanje ovire sofisticirano preskoči. O možnostih njegove uporabe piše Urška Kmetec Parte, dr. med., spec. urologije, FEBU, s KO za urologijo UKC Ljubljana.

Posodobljene smernice ESMO: zdravljenje raka ledvic

Kako zdravimo bolnike z napredovalim rakom ledvic v skladu s priporočili, izdanimi maja letos? Izpostavljamo tri terapevtske algoritme, ki jih je v imenu združenja ESMO izdal prof. dr. Thomas Powles, dr. med., s kolegi. Strnjen povzetek najnovejših usmeritev za klinike je pripravila Valentina Jerič Horvat, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Vpliv presejalnega testa PSA na umrljivost zaradi raka prostate

V randomizirani klinični raziskavi Cluster Randomized Trial of PSA Testing for Prostate Cancer (CAP) pri moških v starostni skupini od 50 do 69 let niso ugotovili učinka presejalnega testa za prostato specifičnega antigena (PSA) na umrljivost zaradi raka prostate v desetih letih spremljanja. V članku, objavljenem v aprilski številki revije JAMA, so predstavili rezultate razširjenega, 15-letnega spremljanja.

EMBARK na ASCO GU 2024: MFS po prekinitvi zdravljenja

Znano je, da zdravljenje z  enzalutamidom v kombinaciji z odtegnitvijo androgenov (ADT) ali enzalutamidom v monoterapiji statistično in klinično pomembno izboljša preživetje brez metastaz (MFS) v primerjavi s placebom in ADT pri bolnikih z velikim tveganjem za biokemično ponovitev raka prostate. V povzetku, predstavljenem na kongresu ASCO GU 2024, so predstavili rezultate MFS po prekinitvi zdravljenja pri 37. tednu.

Samo za strokovno javnost

Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.

}