Na letnem kongresu ASTRO je ekipa OI Ljubljana ter Ekonomske in Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani predstavila oceno finančne toksičnosti bolnikov z rakom v Sloveniji. Gre za prvo takšno analizo, ki smo jo opravili pri nas. Ugotovitve je komentirala doc. dr. Helena Barbara Zobec Logar, dr. med., specialistka onkologije z radioterapijo z OI Ljubljana.
Doc. dr. Erika Matos, dr. med., spec. internistične onkologije, in Katja Dejanović, dr. med., obe z Onkološkega inštituta Ljubljana, sta se pogovarjali o novostih, ki so zaznamovale letošnji kongres ESMO. Izpostavili sta rezultate raziskav DESTINY-Breast12, NATALEE in KEYNOTE-522 ter predstavili dokaze o varnosti dojenja po zdravljenju raka dojk.
Hormonska terapija predstavlja standard zdravljenja hormonsko odvisnega HER2-negativnega raka dojk, ki jo je mogoče kombinirati z zaviralci od ciklina odvisnih kinaz 4 in 6. Kako pa nadaljevati zdravljenje po progresiji bolezni, ko učinkovitost hormonske terapije izrazito upade? Bi lahko ta izziv bolje obvladovalo zdravljenje z zdravilom trastuzumab derukstekan?
Švedski raziskovalci so predstavili raziskavo, ki potrjuje dobrobit telesne vadbe za bolnice z rakom dojk v času, ko prejemajo kemoterapijo. Kateri novi dokazi so še odmevali na kongresu ESMO? Zbrala jih je dr. Mojca Humar, dr. med., spec. internistične onkologije z Odseka za hematologijo in onkologijo Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica.
Med kliničnimi raziskavami, ki napovedujejo spremembe v obravnavi bolnikov z rakom dojk, izstopa SERENA-6 kot prva, ki je dokazala klinično uporabnost spremljanja ctDNA za prilagajanje zdravljenja. Tudi raziskavi ASCENT-04, DESTINY-Breast09 in druge utrjujejo temelje za nove terapevtske standarde. Zbrali smo povzetke najodmevnejših vsebin.
V raziskavi PROMISE, predstavljeni na kongresu ASCO, so preučevali učinke kratkotrajnega predoperativnega zdravljenja s konjugiranim estrogenom in bazedoksifenom pri ženskah z duktalnim karcinomom in situ. Ali lahko ta terapevtski pristop vpliva na tumorsko biologijo in s tem zmanjša verjetnost napredovanja bolezni?
Kaj se je spremenilo pri obsevanju bolnikov z zgodnjim rakom dojk od leta 2021, ko so izšla zadnja nacionalna priporočila? Jasenka Gugić, dr. med., spec. onkologije z radioterapijo in predstojnica Sektorja radioterapije OI Ljubljana, predstavlja najnovejše strokovne usmeritve. Med drugim pojasni, katere so ključne spremembe pri obsevanju bezgavčnih lož.
Redna telesna vadba dokazano podaljšuje celokupno preživetje bolnikov z rakom dojk in tudi z nekaterimi drugimi vrstami raka. To potrjuje raziskava CHALLENGE, ki jo je med drugim izpostavila dr. Tanja Španić, dr. vet. med., izvršna direktorica Europa Donna Slovenija. Katere raziskave letošnjega kongresa ASCO po njenem mnenju še prinašajo pomembne novosti?
Pri bolnikih z zgodnjim rakom dojk se pristop k biopsiji varovalnih bezgavk pomembno spreminja. Strokovna komisija ASCO je na podlagi pregleda literature iz obdobja med januarjem 2016 in majem 2024 pripravila posodobljene smernice. Katere so ključne spremembe in kako bodo vplivale na klinično prakso?
Hormonska terapija je steber zdravljenja razsejanega hormonsko odvisnega raka dojk. Kljub temu dolgoročna učinkovitost te terapije pogosto ostaja omejena bodisi zaradi primarne bodisi zaradi sekundarne hormonske rezistence. Kako naprej, pišeta doc. dr. Domen Ribnikar, dr. med., spec. internistične onkologije, in Dimitar Stefanovski, dr. med., z OI Ljubljana.
V zadnjem obdobju v predkliničnih raziskavah doživljajo razcvet nove skupine zdravil z delovanjem na estrogenske receptorje, ki so že v klinični praksi ali pa bodo, vsaj nekatere od njih, prišle v prihodnjih letih. Njihov namen je predvsem obiti ali upočasniti razvoj odpornosti proti hormonskemu zdravljenju. Dosedanja spoznanja o izbranih učinkovinah je strnila Anja Škoporc, dr. med., spec. internistične onkologije.
Čeprav redek, je to najpogostejši rak med nosečnostjo in dojenjem, pričakujemo pa tudi dvig incidence zaradi trenda zanositev pri višji starosti žensk. Nina Čas Sikošek, dr. med., spec. ginekologije in porodništva z Oddelka za onkološko ginekologijo in onkologijo dojk UKC Maribor, je pripravila celosten pregled tematike, ki predstavlja precejšen strokovni izziv.
Bolnicam z rakom dojk v rodni dobi je treba čim prej ponuditi obisk enote za reprodukcijo, da se lahko dogovorijo o varnem in zanje najbolj primernem načinu ohranitve plodnosti, ne da bi pri tem bistveno odložili začetek zdravljenja raka. Piše doc. dr. Vida Gavrić Lovrec, dr. med., z Oddelka za reproduktivno medicino in ginekološko endokrinologijo Klinike za ginekologijo in perinatologijo UKC Maribor.
Kako čas izvedbe genetskega testiranja za mutacije BRCA1/2 vpliva na izide zdravljenja mladih žensk z invazivnim rakom dojk? So nosilke tovrstnih patogenih različic kandidatke za zdravljenje z zaviralci PARP ali se nanje bolje odzovejo tumorji z drugimi genetskimi lastnostmi? Nove uvide sta prinesli raziskavi, predstavljeni na letošnjem kongresu ASCO.
O učinkovitosti in varnosti zdravljenja z eribulinom v resničnem kliničnem okolju so poročali v več študijah ter metaanalizi iz leta 2020. Namen slovenske multicentrične retrospektivne raziskave je bil dopolnitev teh rezultatov. Pregledno smo zbrali vse najpomembnejše izide, ki omogočajo primerjavo in potencialno uskladitev dobrih praks.
Analize iz realnega sveta (RWE) v vse večji meri usmerjajo klinično delo. Kam nas vodijo, razlaga doc. dr. Simona Borštnar, dr. med., spec. internistične onkologije in interne medicine z OI Ljubljana. Rezultati domače RWE-analize z eribulinom nakazujejo potrebo po prilagoditvah obstoječe prakse.
Na kongresu ASCO je bila predstavljena slovenska multicentrična retrospektivna raziskava o značilnostih zdravljenja z eribulinom ter o njegovi učinkovitosti in varnosti pri bolnicah z rakom dojk. Prvi avtor raziskave Luka Dobovišek, dr. med., spec. internistične onkologije z OI Ljubljana, je strnil ugotovitve in komentiral, zakaj rezultati odstopajo od primerljivih tujih raziskav.