Bolečino je vedno mogoče zmanjšati

Nadzor bolečine je pomemben del zdravljenja bolnika z rakom prostate, poudarja asist. dr. Branka Stražišar, dr. med., spec. anesteziologije iz Onkološkega inštituta Ljubljana. Nenadzorovana bolečina vodi v večkratne obiske bolnišnic, nenazadnje pa lahko negativno vpliva tudi na učinkovitost zdravljenja raka.

ASCO GU 2021: Odkritja, ki bi lahko vplivala na našo prakso

Dr. Neeraj Agarwal, dr. med., vidni član združenja ASCO, svetovalec za onkološka zdravila pri FDA in avtor smernic NCCN iz Univerze Utah v ZDA, je povzel dve raziskavi s področja zdravljenja napredovalega raka prostate, predstavljeni na kongresu ASCO GU 2021. Rezultati ga navdušujejo.

Zaključki 1. Šole raka prostate

1. Šola raka prostate je decembra gostila različne strokovnjake, ki se v Sloveniji ukvarjajo z diagnostiko in zdravljenjem bolnikov z rakom prostate. Srečanje je potekalo v organizaciji Sekcije za internistično onkologijo SZD, Sekcije za radioterapijo SZD in Onkološkega inštituta Ljubljana.

Eden od šestih bolnikov z rakom prostate ima depresijo

Če ima v splošni populaciji vsaka 10. do 13. oseba simptome velike depresije, jih ima med bolniki z rakom prostate vsak šesti, poudarja prim. Dragan Terzič, dr. med., spec. psihiatrije iz Psihiatrične klinike Ljubljana. Strnil je dokazane negativne vplive depresivnega stanja na potek in izid te onkološke bolezni.

Poudarki kongresa EMUC 2020

Priznani specialist urologije prof. dr. Arnulf Stenzl, dr. med., namestnik generalnega sekretarja EAU in predstojnik oddelka za urologijo iz UKC Tübingen v Nemčiji je posebej za slovenske poslušalce zbral nekaj najpomembnejših zaključkov kongresa EMUC 2020.

Idealno bi bilo oceniti bolnikovo tveganje za zlom

Hormonska terapija predstavlja temelj zdravljenja napredovalega raka prostate, a je potrebno ob njenem predpisu pomisliti tudi na preprečevanje izgube kostne mase in svetovati ustrezen življenjski slog. Idealno bi bilo, da bi vsak, ki prejme hormonsko terapijo, opravil tudi izhodiščno meritev mineralne kostne gostote z DXA, pove spec. internist izr. prof. dr. Tomaž Kocjan, dr. med

Novi rezultati raziskav prvega dela ESMO 2020

Dušan Mangaroski, dr. med., internist onkolog iz Onkološkega inštituta Ljubljana, je strnil nekaj ključnih novosti s področja sistemskega zdravljenja raka prostate, predstavljenih na letošnjem virtualnem kongresu ESMO. Informacije vključujejo naslednje tri raziskave: PROfound 3, STAMPEDE in IPATential150.

Erektilna funkcija pred operacijo in po njej

Študije poročajo, da ima od 50 do 80 % moških v prvem letu po radikalni prostatektomiji erektilno motnjo. Da je potrebna penilna rehabilitacija s ciljem po izboljšanju erekcije v 12 do 24 mesecih, v videu sporoča seksologinja ter članica ESSM in ISSM, Frosina Krstanoska, dr. med., spec. internistka in hematologinja, FECSM iz oddelka za interno medicino SB Slovenj Gradec.

EAU 2020: tokrat o raku mehurja

Koliko je bolnik prehransko ogrožen?

Pri bolnikih z rakom prostate so lahko utrujenost, šibkost, težave z apetitom, slabosti in včasih tudi bolečine povezane z neustrezno prehrano. O spremenjenih presnovnih potrebah in o vplivu kalcija, ki so ga izpostavili tudi v zadnjih priporočilih ACS, je več povedala doc. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., vodja ambulante za klinično prehrano na OI Ljubljana.

Genetska obravnava bolnikov z rakom prostate

Genetski izvid je pomemben tako za bolnika zaradi načrtovanja zdravljenja kot tudi za njegove krvne sorodnike, poudarja doc. dr. Mateja Krajc, dr. med., spec. klinične genetike in javnega zdravja, vodja ambulante za onkološko genetsko svetovanje in testiranje na OI Ljubljana.

Samo za strokovno javnost

Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.

}