Kdo je primeren za aktivno opazovanje in katere skupine bolnikov z rakom prostate je potrebno iz aktivnega opazovanja izključiti ter kdaj? Dr. Miha Pukl, dr. med., spec. urologije iz SB Celje je zbral najpomembnejše točke smernic EAU in rezultate nedavnih kliničnih raziskav.
Število bolnikov z urološkimi težavami, ki se zanimajo ali odločijo za zdravljenje z naravnimi zdravili, je v porastu. Kako jim lahko svetujete, ko se obrnejo na vas po nasvet, svetuje prof. dr. Samo Kreft, mag. farm. iz Fakultete za farmacijo v Ljubljani.
Klinično pomembno podaljšanje življenja ob dvigu njegove kakovosti. Ta cilj zdravljenja razsejanega, proti kastraciji odpornega raka prostate bo kmalu lažje doseči. Predsednik znanstvenega odbora EAU21 prof. dr. Peter Albers, dr. med., je pokomentiral dve najpogosteje citirani raziskavi letošnjega virtualnega dogodka.
Zmanjšanje moči mišic medeničnega dna, bolečina, urinska inkontinenca, splošna telesna oslabelost, nenazadnje tudi strah in zaskrbljenost, to so vidiki raka prostate, ki jih nagovarja kineziologija. Diplomirani kineziolog Gregor Mišič svetuje, kako lahko pomagate umestiti gibalno dejavnost v zdravljenje in način življenja svojih bolnikov.
Ker rezultat patohistološke preiskave odločilno vpliva na zdravljenje raka prostate, moramo stremeti k njegovi optimizaciji. Zato je nujno, da so pri interpretaciji tkivnih sprememb upoštevani poenoteni sodobni kriteriji in sprejeta mednarodna priporočila. Prof. dr. Metka Volavšek, dr. med., specialistka patologije iz Inštituta za patologijo Medicinske fakultete Ljubljana je strnila priporočila in pristope, ki lahko onkologom in urologom pomagajo tudi pri komunikaciji z bolniki.
Kako bodo klinično prakso krojili rezultati dveh raziskav s področja zdravljenja metastatskega, na kastracijo odpornega raka prostate, VISION in TALAPRO-1? Prvo je izpostavil nedavni kongres Ameriškega združenja za klinično onkologijo (ASCO), drugo maja zaključeno letno srečanje Ameriškega združenja za raziskave raka (AACR). Dr. Marina Mencinger, dr. med., iz Onkološkega inštituta Ljubljana je strnila najpomembnejša sporočila obeh raziskav.
Nadzor bolečine je pomemben del zdravljenja bolnika z rakom prostate, poudarja asist. dr. Branka Stražišar, dr. med., spec. anesteziologije iz Onkološkega inštituta Ljubljana. Nenadzorovana bolečina vodi v večkratne obiske bolnišnic, nenazadnje pa lahko negativno vpliva tudi na učinkovitost zdravljenja raka.
Dr. Neeraj Agarwal, dr. med., vidni član združenja ASCO, svetovalec za onkološka zdravila pri FDA in avtor smernic NCCN iz Univerze Utah v ZDA, je povzel dve raziskavi s področja zdravljenja napredovalega raka prostate, predstavljeni na kongresu ASCO GU 2021. Rezultati ga navdušujejo.
1. Šola raka prostate je decembra gostila različne strokovnjake, ki se v Sloveniji ukvarjajo z diagnostiko in zdravljenjem bolnikov z rakom prostate. Srečanje je potekalo v organizaciji Sekcije za internistično onkologijo SZD, Sekcije za radioterapijo SZD in Onkološkega inštituta Ljubljana.
Če ima v splošni populaciji vsaka 10. do 13. oseba simptome velike depresije, jih ima med bolniki z rakom prostate vsak šesti, poudarja prim. Dragan Terzič, dr. med., spec. psihiatrije iz Psihiatrične klinike Ljubljana. Strnil je dokazane negativne vplive depresivnega stanja na potek in izid te onkološke bolezni.