Triletni strukturiran program telesne vadbe po končanem zdravljenju podaljša preživetje brez napredovanja bolezni in celokupno preživetje bolnikov z rakom debelega črevesa. Klinična raziskave CHALLENGE, ki je odmevala na letošnjem kongresu ASCO, usmerja stroko in bolnike v preseganje splošnih priporočil za zdrav način življenja.
Raziskavi BREAKWATER in MATTERHORN sta potrdili prebojni vpliv sodobne tarčne terapije in imunoterapije na izboljšanje izidov bolnikov z rakom prebavil. Kateri drugi rezultati še oblikujejo prihodnost tega terapevtskega področja? Strokovno recenzijo izbranih povzetkov s kongresa ASCO je prispevala doc. dr. Tanja Mesti, dr. med., spec. internistične onkologije z OI Ljubljana.
Klemen Mojškerc, dr. med., spec. interne medicine, predstojnik Oddelka za interno medicino SB Slovenj Gradec, podpira širitev izvajanja holangioskopij za diagnostiko patoloških sprememb biliarnega sistema. Kako uspešna je metoda pri vizualizaciji in potrjevanju malignih bolezni? Katere so njene največje omejitve?
Kakšen je potencial acetilsalicilne kisline pri specifičnih podskupinah bolnikov z rakom debelega črevesa in danke? Kaj je prispevala do zdaj največja klinična raziskava, ki je primerjala zanesljivost kolonoskopije in krvnega testa pri odkrivanju raka debelega črevesa in danke? Je umetna inteligenca že dosegla raven, ko lahko ponudi kredibilno podporo kliničnemu delu? Zbrali smo novice z ASCO GI 2025.
Ameriški raziskovalci so določali optimalno starost za prenehanje presejanja za raka debelega črevesa in danke (RDČD) v povezavi s spolom, pridruženimi boleznimi in zgodovino presejanja posameznikov. Analiza, ki je potekala med marcem 2023 in majem 2024, je v ospredje postavila stroškovno učinkovitost. Kam nas usmerjajo rezultati, objavljeni nedavno v publikaciji JAMA?
Podhranjenost pri bolniku z rakom, zlasti rakom prebavil, poveča toksičnost kemoterapije in poslabša odziv nanjo. Tudi pogosto spregledana sarkopenična debelost je pomemben napovedni dejavnik slabega izhoda. Zakaj je pomembno, da takoj ob diagnozi rakave bolezni postavimo tudi prehransko diagnozo?
Katero zdravilo kaže vse bolj spodbudne rezultate pri zdravljenju bolnikov s HER2-pozitivnim rakom žolčnega sistema? Kaj potrjuje analiza neželenih pojavov pri zdravljenju bolnikov z neoperabilnim hepatocelularnim karcinomom z uveljavljeno terapevtsko kombinacijo? Kaj vemo o povezavah med okužbo s H. pylori in pojavnostjo ter umrljivostjo zaradi kolorektalnega raka?
Posodobljeni rezultati preskušanja faze III TOPAZ-1 so pokazali, da je zdravljenje z durvalumabom v kombinaciji s standardno kemoterapijo pri bolnikih z napredovalim rakom biliarnega trakta po treh letih podvojilo celokupno preživetje. Rezultati so bili predstavljeni na konferenci Cholangiocarcinoma Foundation v Salt Lake Cityju v Utahu.
Preberite o rezultatih raziskave, ki je vključevala 770 bolnikov z razsejanim rakom trebušne slinavke. Kako učinkovito je zdravljenje teh bolnikov s kemoterapijo po shemi NALIRIFOX v primerjavi z ustaljeno kemoterapijo po shemi gemcitabin-nabpaklitaksel v prvem redu? Raziskavo NAPOLI 3 povzema dr. Matej Horvat, dr. med., spec. internistične onkologije z Oddelka za onkologijo UKC Maribor.
Kljub razvoju kirurških tehnik in sistemskega zdravljenja je petletno preživetje pri bolnikih s holangiokarcinomom le pet- do desetodstotno. Eden pomembnejših ciljev obravnave je zato čim zgodnejše odkrivanje bolezni. O korakih diagnostike piše prim. Zdenko Kikec, dr. med., spec. interne medicine in gastroenterologije, vodja onkološke ambulante v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec.