Gastrointestinalni raki na ASCO 2025

Raziskavi BREAKWATER in MATTERHORN sta potrdili prebojni vpliv sodobne tarčne terapije in imunoterapije na izboljšanje izidov bolnikov z rakom prebavil. Kateri drugi rezultati še oblikujejo prihodnost tega terapevtskega področja? Strokovno recenzijo izbranih povzetkov s kongresa ASCO je prispevala doc. dr. Tanja Mesti, dr. med., spec. internistične onkologije z OI Ljubljana.

Preberi članek
Najbolj aktualna vprašanja kongresa ASCO GI 2024

Se obeta nov standard zdravljenja neoperabilnega hepatocelularnega raka? Kako geografska lega vpliva na izide zdravljenja operabilnega raka želodca? Kako bi še lahko zdravili ploščatocelični karcinom požiralnika? Bo neoadjuvantna terapija odpravila potrebo po operaciji pri raku debelega črevesa in danke? Zbrali smo rezultate raziskav EMERALD-1, MATTERHORN, SKYSCRAPER-08 in NEST-1.

Recidiv raka danke – principi kirurškega zdravljenja

Do deset odstotkov lokalnih recidivov lahko pričakujemo po končanem zdravljenju raka danke. Skoraj polovica teh bolnikov ima bolezen, ki je omejena na medenico in je tehnično resektabilna, a velja za kompleksno bolezen, ki zahteva multidisciplinarni pristop. Kakšen naj bo predoperativni načrt in kako naj poteka zdravljenje? Odgovarja doc. dr. Ibrahim Edhemović, dr. med., spec. splošne in abdominalne kirurgije iz UKC Ljubljana.

Cilj je preprečiti nastanek raka debelega črevesa pri bolnikih s KVČB

Kronična vnetna črevesna bolezen je pomemben dejavnik tveganja za nastanek raka debelega črevesa in ima močan vpliv na potek bolezni ter izhod bolnikov. Zakaj se zunaj gastroenterologije še vedno premalo pogovarjamo o teh povezavah? Aktualnosti iz literature in klinične prakse je zbrala prim. asist. Cvetka Pernat, dr. med., spec. interne medicine in gastroenterologije.

Rastoča vloga transplantacijske onkologije

Transplantacijska onkologija lahko koristi izbranim bolnikom s hepatoceličnim rakom. Ker pomemben delež jeter slovenskih darovalcev izvozimo v evropsko mrežo Eurotransplant, teh potencialov zaenkrat ne izkoriščamo, opozarja prof. dr. Blaž Trotovšek, dr. med., spec. abdominalne in splošne kirurgije s KO za abdominalno kirurgijo UKC Ljubljana.

ESMO 2023: težko pričakovani rezultati

Ali dodatek zaviralca PD-1 h kombinirani kemoterapiji pred operacijo in po njej izboljša izide zdravljenja pri bolnikih z operabilnim rakom želodca ali ezofagogastričnega stika? Na to vprašanje sta odgovarjali klinični raziskavi faze III MATTERHORN in KEYNOTE-585. Povzeli smo njune glavne ugotovitve.

Vpliv predhodne terapije na vzdrževalno zdravljenje z zaviralci PARP

Prognoza lokalno napredovalega in razsejanega raka trebušne slinavke je še vedno slaba. Vendar je spoznanje, da ima del bolnikov edinstveno biologijo, ki omogoča potencialno tarčno zdravljenje, spremenilo način zdravljenja in sprožilo nova raziskovanja. Kakšen je pomen predhodne (kemo)terapije za vzdrževalno zdravljenje z zaviralci PARP pri raku trebušne slinavke?

Vloga robotsko asistirane TME

Zlati standard za kirurško zdravljenje raka danke je popolni ali delni izrez mezorektuma (totalna ali delna mezorektalna ekscizija, TME ali PME), ki ga lahko izvajamo na klasični, odprti način ali enega od minimalno invazivnih načinov. V prispevku doc. dr. Jan Grosek, dr. med., spec. abdominalne kirurgije iz UKC Ljubljana predstavi osnovne vidike robotsko asistiranega pristopa in ovrednoti njegovo mesto ob pregledu sodobne literature.

Izbira optimalne terapije glede na mesto primarne bolezni

Dosedanji dokazi o učinkovitosti zdravljenja glede na mesto primarnega raka debelega črevesa ali danke odpirajo številna vprašanja. Vodja Enote za internistično onkologijo UKC Maribor dr. Matej Horvat, dr. med., spec. internistične onkologije, je predstavil raziskavo PARADIGM, ki je prispevala nekaj odgovorov.

Premiki pri zdravljenju gastrointestinalnih tumorjev

Predstavljamo nekaj raziskav s področja raka danke in hepatocelularnega karcinoma, ki so na letošnjem kongresu ASCO vzbudile zanimanje. Z optimizmom navdaja zdravilo, ki širi svoj domet ter izkazuje varnost in učinkovitost pri zdravljenju različnih solidnih tumorjev.

Gibanje je zdravilo

Triletni strukturiran program telesne vadbe po končanem zdravljenju podaljša preživetje brez napredovanja bolezni in celokupno preživetje bolnikov z rakom debelega črevesa. Klinična raziskave CHALLENGE, ki je odmevala na letošnjem kongresu ASCO, usmerja stroko in bolnike v preseganje splošnih priporočil za zdrav način življenja.

Gastrointestinalni raki na ASCO 2025

Raziskavi BREAKWATER in MATTERHORN sta potrdili prebojni vpliv sodobne tarčne terapije in imunoterapije na izboljšanje izidov bolnikov z rakom prebavil. Kateri drugi rezultati še oblikujejo prihodnost tega terapevtskega področja? Strokovno recenzijo izbranih povzetkov s kongresa ASCO je prispevala doc. dr. Tanja Mesti, dr. med., spec. internistične onkologije z OI Ljubljana.

Pričakujemo, da bo holangioskopija postala nepogrešljiva

Klemen Mojškerc, dr. med., spec. interne medicine, predstojnik Oddelka za interno medicino SB Slovenj Gradec, podpira širitev izvajanja holangioskopij za diagnostiko patoloških sprememb biliarnega sistema. Kako uspešna je metoda pri vizualizaciji in potrjevanju malignih bolezni? Katere so njene največje omejitve?

Kateri izzivi spremljajo kirurško zdravljenje raka želodca?

Doc. dr. Ibrahim Edhemović, dr. med., spec. splošne in abdominalne kirurgije, FEBS, FSSO, z Onkološkega inštituta Ljubljana, je v prispevku osvetlil cilje kirurškega zdravljenja raka želodca ter izpostavil izzive, ki otežujejo njihovo uresničevanje. Posebno pozornost je namenil pomenu centralizirane obravnave teh bolnikov.

Samo za strokovno javnost

Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.

}