ASCO GU 2024: komentar najpomembnejših rezultatov

Srečanje ASCO GU je v manjši meri postreglo z izsledki raziskav, ki bi hipoma spreminjale klinično prakso na področju raka prostate. Kljub temu je v marsičem ponudilo bolj poglobljeno razumevanje zdravljenja te bolezni. Piše dr. Luka Čavka, dr. med., z Oddelka za onkologijo UKC Maribor.

Preberi članek
Vpliv preiskave PET/CT z 68Ga-PSMA-11 na zdravljenje raka prostate

Prospektivna raziskava je pokazala, da preiskava PET/CT ob uporabi z galijem-68 označenega liganda, usmerjenega proti za prostato specifičnemu membranskemu antigenu (68Ga-PSMA-11), pomembno vpliva na odločitev o zdravljenju raka prostate pri bolnikih v različnih kliničnih okoliščinah.

Obravnava uroloških bolnikov med pandemijo covid-19

Odbor italijanskih strokovnjakov je pripravil strategijo in priporočila za obravnavo uroloških bolnikov med pandemijo covid-19.

Smernice EAU 2020 za obravnavo raka prostate

Evropsko združenje za urologijo je konec marca izdalo smernice diagnostike in zdravljenja raka prostate. Ključne poudarke in novosti je povzel Gregor Hlebič, dr. med., spec. urologije, ki je obenem strnil tudi EAU priporočila glede prilagoditve urološke obravnave v luči pandemije covid-19.

ASCO GU 2020

Vabljeni k prebiranju povzetka nekaterih glavnih novic letošnjega simpozija o urogenitalnem raku Ameriškega združenja za klinično onkologijo (ACSO GU), ki se je pred nedavnim odvil v San Franciscu v ZDA.

Multidisciplinarnost v slovenski praksi

Multidisciplinarno zdravljenje raka prostate in raka nasploh je v Sloveniji že zelo dobro uveljavljen princip obravnave bolnikov z rakom, saj ima korenine že v ustanovitvi Onkološkega inštituta Ljubljana pred več kot 80 leti.

Odkritje raka prostate ne pomeni tudi aktivnega zdravljenja

Priporočila Evropskega urološkega združenja (EAU) so se odmaknila od navajanja zgornje starostne meje, pod katero sta diagnostika in kurativno zdravljenje smiselna, in vse bolj poudarjajo individualizirano oceno bolnikovega splošnega stanja ter pričakovane življenjske dobe. Promovirajo dejstvo, da odkrivanje raka prostate ne sme samodejno pomeniti tudi aktivnega zdravljenja pri posameznikih, ki od zdravljenja ne bodo imeli koristi.

Vrh incidence smo najverjetneje že dosegli

V zadnjih desetih letih incidenca raka prostate raste za približno 3 % letno. Izjemno povečanje incidence raka prostate, ki ga opažamo v Sloveniji od sredine devetdesetih let prejšnjega stoletja, ni posledica kakega novega nevarnostnega dejavnika, temveč predvsem zelo razširjenega oportunističnega presejanja s testom PSA pri zdravih moških in odkrivanja velikega števila primerov, ki bi drugače ostali vse življenje prikriti, ugotavlja izr. prof. dr. Vesna Zadnik, dr. med.

Samo za strokovno javnost

Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.

}