Genski podpis melanoma poznamo že nekaj let, je povedala dr. Tanja Mesti, dr. med., spec. internistične onkologije z Onkološkega inštituta Ljubljana, kjer redno določajo najpogostejše biooznačevalce, saj imajo pomemben prediktivni in prognostični pomen.
»Že desetletje ne velja več, da dermatologi maligni melanom prepoznamo pri pacientu na vratih, ko je kožna sprememba zelo očitna, temveč je v našem največjem interesu, da ga najdemo v najzgodnejšem stadiju,« poudarja dermatovenerologinja Aleksandra Dugonik, dr. med. Kako jim to uspeva?
Pri katerih bolnikih z malignim melanomom je indicirano dopolnilno zdravljenje s tarčno terapijo in imunoterapijo, je na 17. Šoli melanoma predstavila specialistka internistične onkologije doc. dr. Martina Reberšek, dr. med. Kako se je izkazala tarčna terapija v praksi, smo izvedeli tudi na primerih dveh bolnikov.
Obravnava napredovalih oblik nemelanomskih rakov kože je s sistemskim zdravljenjem postala učinkovita in varna ter vzpostavlja nov standard za bolnike, razlaga specialistka internistične onkologije prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana.
Danes maligni melanom ni le zlovešča tvorba, ki bi jo lahko opazili že, ko pacient stopi skozi vrata. Cilj dermatologov je odkrivanje kožnega raka veliko prej, ko so lezije še diskretne in težje prepoznavne, a veliko bolje ozdravljive, je Aleksandra Dugonik, dr. med., spec. dermatovenerologije iz UKC Maribor, opozorila v sklopu že 16. šole malignega melanoma. Med težje opaznimi so svetli rožnati melanomi in melanomi na neznačilnih mestih.
V zadnjih letih so nova zdravila v sistemsko zdravljenje melanoma prinesla veliko optimizma in celo vprašanje, ali je bolezen pri skoraj polovici bolnikov na ta način ozdravljena ali zazdravljena, se zdi povsem primerno, se strinja prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana. Dodatno bo k temu pripomoglo sistemsko dopolnilno zdravljenje v 3. stadiju bolezni.
Na Onkološkem inštitutu so leta 2018 po osmih letih objavili smernice za obravnavo kožnega melanoma. Narekovale so jih predvsem spremembe na področju sistemskega zdravljenja oziroma nova zdravila, nam je povedal prof. dr. Marko Hočevar, dr. med. Novosti so bile tudi pri kirurškem zdravljenju.