-->

Prim. Nataša Fikfak: ASH 2021

ASH 2021: v ospredju epidemija covida-19

Kako zdraviti bolnike s krvnim rakom ob sočasni obolelosti z virusom SARS-CoV-2, je bila po poročanju prim. Nataše Fikfak, dr. med., iz SB dr. Franca Derganca Nova Gorica, ena najbolj odmevnih tem, ki je zaznamovala letošnji kongres ASH. Skupno sporočilo zdravljenja KLL pa je bilo podaljševanje preživetja bolnikov. Kdaj izbrati kontinuirano in kdaj časovno omejeno zdravljenje?

Novosti v zdravljenju diseminiranega plazmocitoma

Kongres ASH 2021 prinaša nove odgovore na to, kako zdraviti bolnike glede na stopnjo tveganja in kakšne so nove možnosti zdravljenja ponovljene in/ali rezistentne bolezni. Prispevek, ki vključuje tudi preglednico o učinkovitosti novih pristopov k zdravljenju, je pripravil Zlatko Roškar, dr. med., predstojnik Oddelka za hematologijo UKC Maribor.

Katere terapije še kažejo preboj v zdravljenju?

Na letošnjem že 63. kongresu ASH je bilo predstavljenih več kot 5.000 povzetkov raziskav. Glede na odzive udeležencev in izbor strokovnjakov s kongresa smo izbrali še štiri raziskave, ki bi lahko spremenile ustaljene načine zdravljenja bolnikov s krvnimi raki.

Klinični primer: diseminirani plazmocitom

Predstavljamo bolnika z diseminiranim plazmocitomom, ki so mu diagnozo postavili lani oktobra, ko so začeli tudi zdravljenje. Klinični primer zdravljenja je zapisal Peter Vičič, dr. med., spec. interne medicine, iz Splošne bolnišnice dr. Petra Derganca Nova Gorica.

Napredki v CAR-T celični terapiji

Med najbolj pričakovanimi rezultati iz letošnjega kongresa ASH so bili tudi podatki o zdravljenju s CAR-T celično terapijo. Kakšni so obeti zdravljenja z novimi CAR-T celičnimi pripravki in kaj kažejo raziskave iz realnega kliničnega okolja?

Samo za strokovno javnost

Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.