Kaj se je spremenilo pri obsevanju bolnikov z zgodnjim rakom dojk od leta 2021, ko so izšla zadnja nacionalna priporočila? Jasenka Gugić, dr. med., spec. onkologije z radioterapijo in predstojnica Sektorja radioterapije OI Ljubljana, predstavlja najnovejše strokovne usmeritve. Med drugim pojasni, katere so ključne spremembe pri obsevanju bezgavčnih lož.
Med kliničnimi raziskavami, ki napovedujejo spremembe v obravnavi bolnikov z rakom dojk, izstopa SERENA-6 kot prva, ki je dokazala klinično uporabnost spremljanja ctDNA za prilagajanje zdravljenja. Tudi raziskavi ASCENT-04, DESTINY-Breast09 in druge utrjujejo temelje za nove terapevtske standarde. Zbrali smo povzetke najodmevnejših vsebin.
Pri bolnikih z zgodnjim rakom dojk se pristop k biopsiji varovalnih bezgavk pomembno spreminja. Strokovna komisija ASCO je na podlagi pregleda literature iz obdobja med januarjem 2016 in majem 2024 pripravila posodobljene smernice. Katere so ključne spremembe in kako bodo vplivale na klinično prakso?
V raziskavi PROMISE, predstavljeni na kongresu ASCO, so preučevali učinke kratkotrajnega predoperativnega zdravljenja s konjugiranim estrogenom in bazedoksifenom pri ženskah z duktalnim karcinomom in situ. Ali lahko ta terapevtski pristop vpliva na tumorsko biologijo in s tem zmanjša verjetnost napredovanja bolezni?
Redna telesna vadba dokazano podaljšuje celokupno preživetje bolnikov z rakom dojk in tudi z nekaterimi drugimi vrstami raka. To potrjuje raziskava CHALLENGE, ki jo je med drugim izpostavila dr. Tanja Španić, dr. vet. med., izvršna direktorica Europa Donna Slovenija. Katere raziskave letošnjega kongresa ASCO po njenem mnenju še prinašajo pomembne novosti?