ONCO ACADEMIA
Za manj posledic obsevanja ustne votline

Večina bolnikov z rakom glave in vratu, zlasti tisti, ki jih zdravijo z obsevanjem, ima številne in doživljenjske stranske učinke tega zdravljenja v ustni votlini. Jana Krapež, dr. dent. med., spec. zobnih bolezni in endodontije iz Centra za zobne bolezni in endodontijo Stomatološke klinike UKC Ljubljana, posebej poudarja pomen preprečevanja poobsevalnega kariesa in osteoradionekroze.

Regionalno napredovali RGV izrazito skrajša preživetje

Zakaj prognostični modeli potrebujejo klinike?

Prof. dr. Ewout W. Steyerberg, dr. med., klinični biostatistik z Oddelka za znanost o biomedicinskih podatkih Univerzitetnega medicinskega centra Leiden je na 35. Onkološkem vikendu govoril o izzivih razvoja uspešnih prognostičnih modelov v onkologiji. Kaj je ključno za njihovo validacijo, kako doseči klinično aplikativnost? Odgovore je zaupal v kratkem intervjuju.

Mariborska nuklearna medicina polaga velike upe na leto 2026

Radioligandno zdravljenje napredovalega raka prostate želijo izvajati tudi v Mariboru, ovira so prostorske omejitve, kar naj bi v dveh letih rešili z dogradnjo prostorov Oddelka za onkologijo. Spodbudno je tamkajšnje število specializantov nuklearne medicine, ki bodo nosilci prihajajočih novosti. Kaj bo stroka še potrebovala za učinkovite, a zelo kompleksne terapevtske pristope?

Manjše, a pomembne razlike med zaviralci PARP

Kako lahko upoštevanje razlik med zaviralci PARP optimizira potek in izboljša izide zdravljenja onkoloških bolnikov? Kateri vidiki varnosti in učinkovitosti naj usmerjajo izbiro zaviralca PARP? Piše Dimitar Stefanovski, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Zdaj lahko prvi genetski posvet opravi tudi lečeči specialist

Število bolnikov z rakom, ki z namenom načrtovanja zdravljenja opravijo prednostno genetsko testiranje na zarodne patogene različice, v zadnjem desetletju raste. Zaradi vse hitrejših kliničnih poti čakalnih dob ni. Doc. dr. sc., B, Mateja Krajc, dr. med., spec. klinične genetike in javnega zdravja z Onkološkega inštituta Ljubljana, je predstavila nedavne pridobitve.

Toksičnost obsevanja RGV pomembno zmanjšujemo

Katera je najpomembnejša novost v radioterapiji raka glave in vratu in katera obsevalna tehnika v zadnjem času največ obeta, piše prof. dr. Primož Strojan, dr. med., spec. onkologije z radioterapijo z OI Ljubljana. Prispevek prinaša strnjen pregled dostopnih radioterapevtskih tehnik, njihovih prednosti in omejitev.

Večino bolnikov na zdravljenje napotijo zobozdravniki

Več kot polovico primerov raka ustne votline in žrela odkrijemo v napredovali fazi. To neugodno statistiko je pred nekaj leti aktivno naslavljala preventivna akcija »Zobozdravnik vidi bolje: zato lahko reši življenje«. Kako se povečuje vloga zobozdravnika pri zgodnejšem odkrivanju raka ustne votline? Odgovarja doktorica dentalne medicine prim. dr. Diana Terlević Dabić.

Rak glave in vratu: spregledani simptomi?

Kako zahtevna je diagnostika pri mlajših in pri tistih, ki nimajo dejavnikov tveganja za razvoj RGV, kot so kajenje, alkohol in okužba s HPV? Kdaj na bolezen pomisliti ob nepojasnjeni hripavosti? Vsebino infografike je recenziral doc. dr. Boštjan Lanišnik, dr. med., specialist ORL iz Klinike za otorinolaringologijo, kirurgijo glave in vratu UKC Maribor.

Samo za strokovno javnost

Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.

}